Warsztaty organizowane w ramach projektu IoT4schools

IoT4schools
W ramach projektu „Bringing the Internet of Things in school education as a tool to address 21st century challenges” (Erasmus+ 2023-1-PL01-KA220-SCH-000154043 ) organizowane są różnego rodzaju warsztaty dla nauczycieli, uczniów oraz dla wszystkich osób związanych z edukacją. Warsztaty mają na celu zaznajomienie uczestników z tematyką Internetu Rzeczy (IoT) – czyli urządzeń wyposażonych w różnego rodzaju czujniki, które przesyłają dane za pomocą internetu do chmury bądź innych urządzeń. Współcześnie posiadamy wiele takich urządzeń, które pomagają nam w codziennym życiu jak choćby inteligentne zegarki mierzące parametry życiowe czy różne urządzenia sterowane za pomocą aplikacji jak choćby piece, rolety, systemu nawadniania ogrodu itd. Szacuje się, że do 2030 r. będziemy korzystać z ponad 30 miliardów urządzeń podłączonych do internetu, które będą pomagały w sprawnym funkcjonowaniu inteligentnych miast, ochronie środowiska, zautomatyzowaniu urządzeń domowych czy monitorowaniu zdrowia.
Celem projektu IoT4schools jest przygotowanie programu nauczania mającego na celu wdrożenie tematyki IoT w szkołach podstawowych jak i średnich. Wprowadzenie IoT do edukacji jest kluczowe w celu zapewnienia młodzieży niezbędnych technicznych umiejętności, które są coraz bardziej kluczowe na rynku pracy, jak i zwiększeniu świadomości wyzwań oraz problemów w XXI wieku i możliwych rozwiązań opartych na najnowszych technologiach IoT.
W ramach projektu wykorzystywane są dwie płytki BBC Micro:bit oraz Raspberry Pi Pico W. Pierwsza z nich jest dedykowana młodszym uczniom, którzy dopiero zaczynają naukę przedmiotów inżynierskich. Raspberry Pi Pico z kolei jest dość nową płytą, dedykowaną starszym uczniom szkół średnich bądź studentom uczelni wyższych. Wybór dwóch platform zapewni kompleksowe pokrycie nauczania IoT bez pozostawiania luki w nauczaniu. W oparciu o dwie platformy przygotowane są interdyscyplinarne projekty IoT z tematyki: smart cities, automatyka domowa, monitorowanie zdrowia i ochrona środowiska. Więcej na temat projektu tutaj: https://www.iot.fizyka.pw.edu.pl
Kontakt
dr inż. Angelika Tefelska
e-mail: angelika.tefelska@pw.edu.pl
Adres
Angelika Tefelska
Politechnika Warszawska
Wydział Fizyki
ul. Koszykowa 75, 00-662 Warszawa
Project title: “Bringing the Internet of Things in school education as a tool to address 21st century challenges”, project number: 2023-1-PL01-KA220-SCH-000154043, Erasmus+ KA220-SCH.
The European Commission’s support to produce this publication does not constitute an endorsement of the contents, which reflect the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.”